Νίκη ανακούφισης ο Πιερικός.. (ΠΙΕΡΙΚΟΣ-ΚΑΒΑΛΑ 1-0)

Σε έναν εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο Ο Πιερικός απέναντι στην ομάδα της Καβάλας κατάφερε να πάρει τους τρεις πρώτους πολύτιμους βαθμούς, παίζοντας ανά διαστήματα και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο καλό-ποιοτικό και θεαματικό ποδόσφαιρο.

Το γκολ της Αναμέτρησης σημείωσε ο Στεφανίδης με υποδειγματικό σουτ. Ενώ η 3αδα που ξεχώρισε ήταν οι Ντόικιτς,Κέρη,Καθάριος.

Εξέλιξη του αγώνα:
8'... φάουλ για την Καβάλα έξω απο την περιοχή, αποτυχία στην κομπίνα η μπάλα κόντραρε στα σώματα του τοίχους.
10'...μοιρασμένο παιχνίδι στο Α ΔΑΚ' Κατερίνης με τον Πιερικό να έχει μια πρωτοβουλία παραπάνω με ενα καλό πρεσάρισμα
*40 περίπου φίλοι της Καβάλας ταξίδεψαν στην Κατερίνη.
14'...Αδρανια στην αμυνα του Πιερικου το σουτ της Καβάλας σταματησε στο δοκαρι.
20'...Σουτ απο τον ΚΕΡΗ στην δεξιά γωνία της εστίας ,ο Τιγγιρίδης απομακρύνει σε κόρνερ.
25'... καλύτερη κυκλοφορία μπάλας απο την μεριά της Καβάλας, πρόβλημα στην επιθετική ανάπτυξη για τον Πιερικό.
30'... Στην αντεπίθεση ο Καθάριος περνάει όποιον βρει μπροστά του αλλά το σουτ που δοκιμάζει καταλήγει στην αγκαλιά του Τιγγιρίδη.
32'... Ξανά σουτ ο Καθάριος απο μακρινή απόσταση η μπάλα βρίσκει σε σώμα ποδοσφαιριστή και καταλήγει κόρνερ.
*Ντεμπούτο του Αθανασίου στον Πιερικό με το νούμερο 12 στην πλάτη.
37.. Όμορφη συνεργασία ανάμεσα στους ΚΕΡΗ,ΚΑΘΑΡΙΟ,ΙΟΡΔΑΝΙΔΗ στο τελείωμα η μπάλα κατέληξε άουτ.
45'... ο Ντοικιτς σε ρόλο επιθετικού ρολάρει ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές της Καβάλας αλλά ανατρέπεται έξω απο την περιοχή κερδίζοντας ένα φαουλ το οποίο εκτέλεσε ο Ιορδανίδης με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ απο την εστία του Τιγγιρίδη.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
*Σχόλιο : Πολύ κλειστό ποδόσφαιρο απο την Καβάλα με αποτέλεσμα ο Πιερικός να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς την εστία... (Εξαιρετικοί οι ΚΕΡΗ,ΚΑΘΑΡΙΟΣ ).

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ

49'...Διαγώνιο σουτ απο τον Λούκαρη η μπάλα άουτ.
50'... Σουτ του Κέρη η μπάλα στην αγκαλιά του Τιγγιρίδη.
52'...Σουτ του Ιορδανίδη η μπάλα κόρνερ στην Εκτέλεση του κόρνερ ο Κέρη στέλνει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι με τον Ντοικιτς να παίρνει την κεφαλιά αλλά ο πολύ κάλος στην αναμέτρηση Τιγγιριδης μπλοκάρει εύκολα.
55'...Αδύναμο σουτ απο τον Καθάριο η μπάλα άουτ.
59'...Υπέροχη σέντρα ο Καθάριος απο τα δεξιά στην κίνηση σουτάρει ο Κέρη αλλά θα σώσει παίκτης της Καβάλας πάνω στην γραμμή.
60'..Αλλαγή για τον Πιερικό στην θέση του Ελευθεριάδη ο Μπρίτο...Καβάλα: στην θέση του Κουρέλα ο Πάλλας.
* Ο Πιερικός έχει τον πλήρη έλεγχο απο το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.
65'... Εκτέλεση φάουλ ο Κέρη απο τα δεξιά πολύ καλή σέντρα αλλά χωρίς επαφή η μπάλα καταλήγει άουτ.
71'... Ο Αθανασίου απο τα δεξιά περνάει διαγώνια πάσα στην περιοχή ο Στεφανίδης με πλάτη στην εστία επιχειρεί το σουτ η μπάλα στην αγκαλιά του Τιγγιρίδη.
76'..Αλλαγή για τον Πιερικό ο Μανίκας στην θέση του Κέρη.
78'... Ο Μανίκας με το καλημέρα στο παιχνίδι απειλεί δυο συνεχόμενες φορές την εστία του Τιγγιρίδη αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.
80'... ΓΚΟΛ για τον Πιερικό, ο διαιτητής καταλογή χέρι μέσα στην περιοχή.
81'...ΓΚΟΛΛΛ για τον Πιερικό, η μπάλα φτάνει στα πόδια του Στεφανίδη και αυτός με υποδειγματικό σουτ βρίσκει δίχτυα διαμορφώνοντας το 1-0.
84' Αλλαγή για τον Πιερικό στην θέση του Καθάριου ο Αποστολίδης
86'..Κίτρινη κάρτα ο Παπαργυρίου
87'...Κίτρινη σε παίκτη της Καβάλας που βρισκόταν στον πάγκο.( μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να δώσει την μπάλα στον τερματοφύλακα).
* 5' λεπτά καθυστερήσεις μέχρι την λήξη του αγώνα.

90+5 ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΙΕΡΙΚΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ 1-0

Ιορδανίδης Γιώργος: Είχαμε δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας,χάσαμε την Νίκη στην Ζάκυνθο μέσα απο τα χέρια μας, σήμερα είχαμε πολλές ευκαιρίες τελικά ήρθε το γκολ μαζί και οι τρεις βαθμοί που θέλαμε. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.

Τρύφων Κρουσταλέλης:Χρειαζόμασταν αυτήν την Νίκη και την πήραμε, η ομάδα έδειξε οτι για ακόμα μια μέρα βρίσκετε σε καλό επίπεδο , επιτέλους κάναμε μια καλή αρχή που θέλαμε και τώρα κοιτάμε μπροστά την συνέχεια.